Mi okozta az Óperzsa Birodalom bukását?
Az Egyiptomtól Indiáig terjedő Óperzsa Birodalom olyan jeles uralkodók alatt, mint II. (Nagy) Kurus vagy görögös írásmóddal Kürosz, illetve Nagy Dareiosz, a gazdagság és a hatalom megtestesülése volt.
Katonai hadjárataikkal és sikeres kormányzásukkal példátlan magasságokba emelkedtek, és rengeteg környező kultúrára és régióra gyakoroltak befolyást, írja az Ancient Origins.

Az Óperzsa Birodalom kiterjedése Kr. e. 500 környékén. Wikimedia
Az Óperzsa Birodalom egykoron a régió legerősebbje volt
Azonban a belső problémáknak és a külső ellenségeknek egy birodalom sem állhat ellen örökké. A satrapák, azaz a tartományok (szatrapiák) kormányzói kihasználták, ahogy a birodalom központi hatalma folyamatosan gyengül.
A lakosságot súlyos adók terhelték, ami elégedetlenséget szított és széles körű lázadásokat szított, amelyek tovább destabilizálták a birodalmat.
Nagy Sándor érkezése pedig az utolsó szöget jelentette az Óperzsa Birodalom koporsójába. Könyörtelen katonai hadjáratai kihasználták a birodalom belső megosztottságát, és a döntő izsosi és arbelai csatában csúcsosodtak ki.

I. (Nagy) Dareiosz óperzsa uralkodó ábrázolása. Wikimedia
A Közel-keleten egy új időszámítás vette kezdetét, amikor Perszepolisz, a birodalom fővárosa megadta magát Nagy Sándor seregeivel szemben. III. Dareiosz meggyilkolásával pedig az Óperzsa Birodalom összeomlott.
Bukásuk ellenére a perzsák gazdag öröksége fennmaradt, nagy hatással volt a későbbi országokra is, és a mai napig az ókor egyik legnagyobb civilizációjaként tartják számon a kutatók, amivel kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben.
A történelem során számtalan legyőzhetetlennek hitt birodalom hanyatlott már le nagyon hasonló módon, ami emlékeztető arra, hogy semmi, még a legszilárdabb civilizáció sem tarthat ki örökké.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik